Vīriešu valstsvienība: vērtīga uzvara pār Slovākiju; turpinājums februāra beigās pret līdervienību Beļģiju

29.11.2021

Dalīties

Latvijas vīriešu basketbola valstsvienība pirmdien, 29. novembrī, “Arēnā Rīga” Pasaules kausa izcīņas kvalifikācijas A grupas turnīra otrajā spēlē pārspēja  Slovākijas komandu – 82:74 (18:11, 35:34, 56:54), izcīnot pirmo uzvaru. Turnīra turpinājums paredzēts februāra beigās, kad Latvijas komandu gaida divu spēļu mikromačs ar Beļģijas izlasi (25. februārī viesos, 28. februārī Rīgā). A grupas turnīrs noslēgsies ar divām spēlēm vasarā – 30. jūnijā Rīgā viesosies Serbijas izlase, 3. jūlijā mūsu komanda spēlēs Slovākijā.

Spēles pirmajās minūtēs Latvijas komanda ar aktīvu aizsardzību piespieda pretiniekus vairākkārt kļūdīties un ātri izvirzījās vadībā (7:0 – 3. minūtē). Taču ofensīvai pietrūka loģiska turpinājuma, jo pēc Belgradā piedzīvotās tālmetienu uguņošanas šoreiz no pirmajiem 12 trīspunktniekiem pretinieku grozā iekrita tikai divi, bet soda laukumā īsti komfortabli jutās tikai Anžejs Pasečņiks. Slovāki pamazām sameklēja pieejas mūsu komandas grozam un 8. minūtē iekrātais pārsvars (16:5) pamazām izkusa. 18. minūtē viesi uz brīdi pat tika priekšā (33:34).

Gan trešās, gan ceturtās ceturtdaļas ievadā latvieši piedzīvoja dažu minūšu sausuma periodu, un turpinājumā bija spiesti atspēlēties. Pēc 35:39 tika panākts 46:41, pēc 56:61 – 62:61. 34. minūtē vēl bija 62:66, taču pēc Daira Bertāna rezultatīvā garāmgājiena pēdējās minūtes spēles likteni izšķīra Latvijas kolektīvās aizsardzības spars un Riharda Lomaža solokoncerts uzbrukumā. Pēc trijām ceturtdaļām komandas trīspunktnieku statistika bija 6/27, pēdējās desmit minūtēs – 8/11 (pa reizei Ate, Šķēle, Zoriks un Bertāns, un četrreiz Lomažs. Divarpus minūtes pirms beigām izšķirošais pārsvars bija rokā – 79:70.

Latvijai pārsvars tālmetienos (14/38 – 6/20) un divreiz mazāk kļūdu (7-14).

Rihards Lomažs guva 28  punktus (3p. 6/13) un izdarīja 5 rezultatīvas piespēles, Kristers Zoriks 15+6 piesp., Anžejs Pasečņiks nepilnās 10 minūtēs guva 11 punktus.

Slovākijas komandai Vladimirs Brodzjanskis guva 21 punktu, Simons Krajcovičs 14, Mareks Doležals 13.

Latvijas valstsvienības galvenais treneris Luka Banki:

“Aizraujoša spēle, apstiprinājās, ka mūsu grupā vāju komandu nav.

Ļoti patika mūsu komandas spēle pirmajā ceturtdaļā. Labi spēlējām aizsardzībā, labi kustinājām bumbu, tikām pie daudziem brīviem metieniem. Diemžēl daudzreiz netrāpījām no ļoti labām pozīcijām, un mazliet pazaudējām pārliecību. Uzbrukumā kļuvām lēnāki.

Patika veids, kādā komanda reaģēja uz problēmām un spēja pārkārtot spēli pēc lielā pārtraukuma. Slovāki labi izmantoja savu pārsvaru fiziskajos parametros, tomēr mēs kontrolējām grozu un svarīgos brīžos labi nostrādājām aizsardzībā. Tas liecina, ka komandai veidojas stils un raksturs

Pēc spēles Belgradā mūs slavēja par uzbrukumu un kritizēja par aizsardzību. Šodien bija otrādi. Basketbolā tā notiek un tāda ir šo divu spēļu posmu specifika. To pašu piedzīvoja arī serbi.

Pasečņika spēles laiks? Piecnieka izvēli nosaka daudzi faktori – kas vajadzīgs uzbrukumā, kas aizsardzībā, kā spēlētāji papildina cits citu. Lai pilnībā  izmantotu spēlētāja prasmes, man labāk jāiepazīst viņu un viņam labāk jāsaprot mana koncepcija. Tik īsos sabraukumos to nav viegli panākt, bet ejam uz priekšu un, manuprāt, šajos mačos neizskatījāmies kā komanda, kas tikko sanākusi kopā. Labi, ka esam izcīnījuši pirmo uzvaru un varam skatīties uz priekšu. Nākamais posms februārī būs izaicinošs.”

Slovākijas izlases galvenais treneris Oļegs Meļeščenko:

“Paldies maniem spēlētājiem par cīnassparu. Mums ir jauna komanda, katra spēle palīdz progresēt un šo maču aizvadījām daudz labāk, nekā pirmo. Galotnē spēles likteni izšķīra sīkas detaļas, kurās izpaudās mūsu pieredzes trūkums. Strādāsim, lai ar katru spēli būtu labāki.”

A grupas otrās kārtas pirmajā spēlē svētdien Beļģijas izlase pārspēja Serbiju – 73:69 (13:21, 29:41, 54:63).

FIBA Eiropas zonas kvalifikācijas turnīra pirmajā kārtā piedalās 32 komandas, kuras sadalītas astoņās grupās.  Pēc pirmā posma pa trim labākajām komandām no katras grupas, līdzi ņemot visus rezultātus, iekļūs 2. kārtā. Tajā 24 komandas četrās grupās cīnīsies par 12 ceļazīmēm uz finālturnīru, kas 2023. gada septembrī paredzēts Japānā, Filipīnās un Indonēzijā. A grupas labāko trijnieks 2. kārtā apvienosies ar B grupas (Turcija, Grieķija, Lielbritānija, Baltkrievija) trim labākajām komandām.

Emīls Toms LBS vīriešu izlašu koordinators

Vīriešu valstsvienību atbalsta: OlyBet Sports Bar, p/f Ķekava, Circle K, Knauf, Rexona. Mangaļi.

3. jūlijā: Slovākija – Latvija, Serbija – Beļģija

B grupa. 25. novembrī: Lielbritānija – Grieķija 78:69, Baltkrievija – Turcija 84:70. 28. novembrī: Grieķija – Baltkrievija 77:67, Turcija – Lielbritānija 84:67. Pēc 2 kārtām: Baltkrievija 1-1, Turcija 1-1, Grieķija 1-1, Lielbritānija 1-1.

C grupa. 25. novembrī: Zviedrija – Somija 72:62, Horvātija – Slovēnija 74:76. 28. novembrī: Somija – Horvātija 77:71, Slovēnija – Zviedrija 94:89. Pēc 2 kārtām: Slovēnija 2-0, Zviedrija 1-1, Somija 1-1, Horvātija 0-2

D grupa. 25. novembrī: Izraēla – Polija 69:61, Vācija – Igaunija 66:69. 28. novembrī: Igaunija – Izraēla 69:79, Polija – Vācija 69:72. Pēc 2 kārtām: Izraēle 2-0, Vācija 1-1, Igaunija 1-1, Polija 0-2.

E grupa. 26. novembrī: Portugāle – Ungārija 75:81, Francija – Melnkalne 73:67. 29. novembrī: Ungārija – Francija 54:78, Melnkalne – Portugāle 83:69. Pēc 2 kārtām: Francija 2-0, Melnkalne 1-1, Ungārija 1-1, Portugāle 0-2

F grupa. 26. novembrī: Lietuva – Bulgārija 89:69, Bosnija – Čehija 97:90. 29. novembrī: Čehija – Lietuva 66:74, Bulgārija – Bosnija 75:85. Pēc 2 kārtām: Bosnija 2-0, Lietuva 2-0, Čehija 0-2, Bulgārija 0-2

G grupa. 26. novembrī: Gruzija – Ukraina 88:83, Ziemeļmaķedonija – Spānija 65:94. 29. novembrī: Ukraina – Ziemeļmaķedonija 78:61, Spānija – Gruzija 89:61. Pēc 2 kārtām: Spānija 2-0, Ukraina 1-1, Gruzija 1-1, Ziemeļmaķedonija 0-2

H grupa. 26. novembrī: Krievija – Itālija 92:78, Nīderlande – Islande 77:79. 29. novembrī: Krievija – Islande 89:65, Itālija – Nīderlande 75:73. Pēc 2 kārtām: Krievija 2-0, Itālija 1-1, Islande 1-1, Nīderlande 0-2

Katras grupas trīs labākās komandas, ņemot līdzi visus punktus, kvalificēsies 2. posmam, kurā aizvadīs vēl 6 spēles ar blakusgrupas komandām (A+B, C+D, E+F, G+H). 12 labākās Eiropas komandas (pa trim no katras 2. posma grupas) iegūs ceļazīmes uz PK finālturnīru, kas 2023. gada septembrī notiks Japānā, Indonēzijā un Filipīnās. Komandas, kas 1. posmā grupās paliks 4. vietās, piedalīsies 2025. gada Eiropas čempionāta priekškvalifikācijas turnīrā).