Visi jaunumi

Latvijas izlases

22.08.2016

Dalīties

1956.gads. Latvijas vīriešu izlase uz PSRS tautu 1.spartakiādes turnīru devās kā galvenā favorīte. Rīgas ASK komanda bija uzvarējusi Padomu Savienības 1955.gada čempionātā un 1956.gada Vissavienības ziemas turnīrā, kurā 3.vietu ieguva RīgasSpartaks.

Komanda attaisnoja cerības, uzvarot visās deviņās spēlēs. Arī cīņās ar galvenajiem sāncenšiem – Maskavu (68:52), Lietuvu (59:54), Krieviju (89:55), Kazahstānu (60:46) un Ukrainu (71:63). Spēle Latvija – Maskava notika Lužņiku stadiona Mazajā arēnā 16 000 skatītāju klātbūtnē. Starp viņiem bija arī FIBA ģenerālsekretārs Viljams Džonss, kurš augstu novērtēja saspēles vadītāja Maigoņa Valdmaņa, uzbrucēja Valda Muižnieka un centra spēlētāja Jāņa Krūmiņa meistarību, kā arī neoficiāli prognozēja, ka Latvijas komanda pasaules čempionātā varētu ierindoties no 5. līdz 8.vietai.

Latvijas izlasi turnīrā vadīja  galvenais treneris Aleksandrs Gomeļskis un treneris Alfrēds Krauklis. Komandā spēlēja Rīgas ASK pārstāvji Maigonis Valdmanis, Valdis Muižnieks, Jānis Krūmiņš, Aivars Ļeončiks, Gunārs Siliņš, Oļģerts Hehts, Teobalds Kalherts, Ivars Vērītis un Leons Jankovskis, kā arī Spartaka basketbolisti Raimonds Karnītis, Juris Kalniņš un Jānis Ostrouhs.
1959., 1963. un 1983.gadā Latvijas (PSR) vīriešu izlase PSRS tautu spartakiādēs izcīnīja trešo vietu.

Sieviešu turnīrā Latvijas izlase trenera Oļģerta Altberga vadībā izcīnīja otro vietu (attēlā – Latvijas basketbola delegācijas dalībnieki un dalībnieces). 

1963.gads. Rīgas TTT jau piecus gadus bija visspēcīgākā klubu komanda Padomju Savienībā, taču Latvijas (PSR) sieviešu izlases pieredze tautu spartakiādēs nebija tik spoža. Pirmajā turnīrā 1956.gadā latvietes izcīnīja otro vietu aiz Maskavas izlases. Toties 1959.gadā pēc TTT uzvaras PSRS ziemas turnīrā sekoja vēsa duša spartakiādē – tikai 7.vieta.

1963.gada jūlijā Maskavā notikušajā turnīrā Latvijas sieviešu izlase uzvarēja visās astoņās spēlēs, tai skaitā finālturnīrā Ļeņingradas (59:35), Maskavas (54:46), Krievijas (48:36), Lietuvas (51:44) un Baltkrievijas (73:35) vienības.

Latvijas komandu vadīja vecākais treneris Oļģerts Altbergs un treneris Raimonds Karnītis. Komandā spēlēja TTT pārstāves Ligita Altberga, Tekla Buceniece, Dzintra Grundmane, Helēna Hehta, Jolanta Kalniņa, Dzidra Karamiševa, Silvija Krodere, Ināra Pirtnieka, Ārija Rimbeniece, Skaidrīte Smildziņa, Ingrīda Strupoviča, kā arī liepājniece Dzintra Baka.

1967.gads. Pirms PSRS tautu 4.spartakiādes turnīra basketbola speciālisti prognozēja, ka Krievijas un Maskavas izlasēm, kurās spēkus apvienoja vairāku Padomju Savienības virslīgas komandu dalībnieces, izredžu uzvarēt ir vairāk, nekā Latvijas komandai, kas balstījās tikai uz TTT spēkiem. Tomēr latviešu trumpji – centra spēlētāju duets Skaidrīte Smildziņa un Silvija Krodere, kā arī kustīgā zonas aizsardzība un trenera Karnīša taktiskā jaunrade nodrošināja deviņas uzvaras deviņās spēlēs.

Finālturnīrā tika pārspētas Maskava (51:34), Krievija (48:42), Igaunija (50:35), Ļeņingrada (53:36) un Ukraina (43:39).

„Darbs tika ieguldīts milzīgs, toties augļi ir saldi. Liels paldies meitenēm par apzinīgi veiktu treniņdarbu. Liels paldies docentam Ādolfam Grasim un viņa asistentēm, kas mums daudz palīdzēja ar pretinieku komandu, kā arī mūsu pašu darbības analīzēm,” uzsvēra treneris Karnītis.

Raimonda Karnīša un Andra Purkalna vadībā Latvijas komandā spēlēja Ingrīda Bergvalde, Tekla Buceniece, Zanda Grāve, Dzintra Grundmane, Helēna Hehta, Tamāra Kārkliņa, Mārīte Jansone, Silvija Krodere, Ingrīda Strupoviča-Blūma, Ārija Rimbeniece, Skaidrīte Smildziņa un Māra Žvīgule.

1971.gads. TTT komandā bija notikusi paaudžu maiņa un Latvijas izlasē bija palikušas tikai sešas spēlētājas ar iepriekšējās spartakiādes pieredzi. Tomēr bilance atkal bija simtprocentīga – astoņas uzvaras astoņās spēlēs.

Finālturnīrā Latvijas izlase pārspēja Krieviju (70:69), Ukrainu (64:49), Ļeņingradu (77:56), Lietuvu (69:43) un Gruziju (71:42).

Latvijas komanda: Ingrīda Bergvalde-Ose, Marita Bikse, Tekla Buceniece, Dzintra Grundmane, Tamāra Kārkliņa-Hendele, Inta Pāne, Maija Saleniece, Uļjana Semjonova, Maiga Skapāne, Silvija Skulme, Skaidrīte Smildziņa-Budovska un Māra Žvīgule-Bogdanoviča. Treneri: Raimonds Karnītis un Dzidra Karamiševa.

1975.gads. Pirmās piecas tautu spartakiādes bija notikušas Maskavā, bet sestajā sacensības dažādos sporta veidos rīkoja dažādās vietās, un sieviešu basketbola turnīrs tika uzticēts Rīgai. Spēles notika no 15. līdz 25.jūnijam Sporta pilī.

Pirms turnīra no jauna aktivizējās runas par Krievijas, Maskavas un arī Ukrainas iespējām nokomplektēt labas izlašu vienības. Taču labi saspēlētajai Latvijas komandai viešņas cienīgu pretestību spēja izrādīt tikai epizodiski un latvietes atkal uzvarēja visās astoņās spēlēs. Finālturnīrā tika pieveiktas Krievija (65:53), Ļeņingrada (67:48), Maskava (82:62), Ukraina (67:66) un Kirgizstāna (77:58).

Latvijas komanda: Marita Bikse, Tamāra Dauniene, Maija Floretaka, Dzintra Grundmane, Tamāra Kārkliņa-Hendele, Ingrīda Liekna, Ilona Medne, Inta Pāne, Maija Saleniece, Uļjana Semjonova, Maiga Skapāne, Silvija Skulme. Treneri: Raimonds Karnītis un Dzidra Karamiševa.

1979.gads. Padomju Savienība gatavojās Maskavas olimpiskajām spēlēm un PSRS tautu 7.spartakiāde tika rīkota kā pirmsolimpiskās sacensības, viesos uzaicinot arī ārzemju sportistus. Sieviešu basketbola turnīrā Viļņā piedalījās ne tikai 17 PSRS teritoriālo veidojumu vienības, bet arī ASV, Čehoslovākijas, Dienvidslāvijas un Francijas komandas.

Konkurences saasināšanās, netradicionāla turnīra formula un pamatīgas izmaiņas sastāvā (deviņas debitantes, salīdzinot ar 1975.gadu!) nemainīja Latvijas PSR sieviešu izlases bilanci – deviņas uzvaras deviņās spēlēs! Apakšgrupā tika uzveiktas Igaunija (81:50), Moldova (80:49) un Tadžikistāna (94:43). Pusfinālgrupā uzvaras pār Krieviju (60:58), Ļeņingradu (79:54), ASV (109:87), Ukrainu (89:72) un Franciju (65:40). Finālspēlē Latvijas komanda pārspēja mājinieces Lietuvas izlases spēlētājas – 53:49.

Latvijas komanda: Vita Dūdiņa, Līga Grīnberga, Lija Judasa, Ilona Medne-Kalniņa, Daina Magazniece, Inta Pāne, Inita Rītiņa, Lorita Sauša, Ilona Sāmeite, Uļjana Semjonova, Ilza Šulca, Līga Šurkusa. Treneri: Raimonds Karnītis un Andris Purkalns.

1983.gads. 8.spartakiādes turnīrā piedalījās tikai PSRS komandas. Latvijas izlase pēc 24 gadu pārtraukuma šajās sacensībās piedzīvoja vienu zaudējumu, tomēr pārējās astoņās spēlēs uzvarēja un sesto reizi pēc kārtas ieņēma pirmo vietu.

Finālturnīrā latvietes uzvarēja Ļeņingradu (74:58) un Baltkrieviju (83:54), zaudēja Krievijai (50:74), uzvarēja Maskavu (61:57), Lietuvu (65:48), Ukrainu (63:50) un Kazahstānu (68:46).

Latvijas komanda: Ilga Briede, Vita Dūdiņa-Elksne, Marianna Feodorova, Līga Grīnberga-Lisnere, Lija Judasa, Anete Muižniece, Inita Rītiņa, Maija Saleniece-Šiliņa, Lorita Sauša, Uļjana Semjonova, Ilza Šulca-Brumermane, Dace Zeltiņa. Treneri: Raimonds Karnītis un Andris Purkalns.